Antrus metus iš eilės Lietuvą alinant sausrai ir ūkininkams susiduriant su vis didesniais klimato kaitos iššūkiais, NMA tiesia pagalbos ranką ūkininkams bei suteikia galimybę remiantis naujausių palydovinių duomenų informacija priimti tinkamiausius sprendimus ūkyje atsižvelgiant į besikeičiančias ūkininkavimo sąlygas.

Nuo šiol ūkininkai „NMA agro“ programėlėje gali matyti savo deklaruotų laukų augmenijos sodrumo, augalų streso, natūralius bei infraraudono spektro duomenis. Remiantis šiais duomenimis gali būti sudaromi tikslesni tręšimo ir laistymo planai, tiksliau prognozuojamas būsimas derliaus kiekis bei jo kokybė, įrodoma vykdoma žemės ūkio veikla arba force majeure aplinkybės ir kt.

Tokiu būdu ne tik žengtas dar vienas žingsnis link Automatinės laukų nuolatinio stebėjimo (monitoringo) sistemos, kuri ateityje leis NMA atsisakyti patikrų vietoje, sukūrimo, bet ir įgyvendinamas siekis atverti kuo daugiau valstybinių institucijų turimų duomenų visuomenei bei verslui, kas leistų didinti paramos administravimo skaidrumą bei skatintų verslą kurti naujas paslaugas ūkininkams.

Palydoviniai vaizdai atnaujinami kiekvieną mėnesį ir pateikiami nemokamai. Šiuo metu ūkininkai gali stebėti birželio pabaigoje buvusią situaciją laukuose. Pvz., raudona ir ruda spalvos rodo blogą augmenijos būklę arba tai, kad augmenijos nėra (pvz., išnyko dėl sausros), šviesiai žalia reiškia gerą, o tamsiai žalia – labai gerą augmenijos būklę.

Taip pat programėlės pagalba ūkininkai gali informuoti NMA apie augalų įterpimą į dirvą žaliajame pūdyme, juodojo pūdymo apsėjimą, sutvarkytus paramai buvusius netinkamus plotus, atkurtą daugiametę pievą, šieno, žaliosios masės išvežimą iš lauko, šieno presavimą ar sudėjimą į kūgius, taip pat siųsti nuotraukas apie sausros padarinius ūkiuose.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio, kai tik startavo programėlė, NMA gavo per 1,5 tūkst. pranešimų, kurių didžiąją dalį sudarė ūkininkų pranešimai apie atliktas veiklas. Programėle vis aktyviau naudojasi ir plačioji visuomenė. Šių metų birželio viduryje, Lietuvos gyventojus informavus apie galimybę pranešti apie Sosnovskio augimvietės, NMA jau sulaukė apie 500 pranešimų. Pagal gautus pranešimus NMA sudarė Sosnovskio barščių augimviečių žemėlapį, susipažinti galima čia.

Nors „NMA agro“ skaičiuoja tik pirmuosius veiklos metus, tačiau ji jau sulaukė pripažinimo konkurse „Naujasis knygnešys 2019“ ir buvo nominuota kategorijoje „Aplinka ir žalioji energija“. Vaizdo siužetą apie ją galima pažiūrėti čia.

„NMA agro“ programėlę nemokamai galima atsisiųsti į išmaniuosius telefonus iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių.

Naudinga informacija