Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sukurtoje nemokamoje „NMA agro“ programėlėje nuo šiol vaizduojami nauji sluoksniai bei atnaujinti deklaravimo duomenys, kurie leis ūkininkams dar tiksliau stebėti laukus ir juose atlikti reikiamas žemės ūkio veiklas. Taip pat programėlės naudotojai nuo šių metų gali siųsti pranešimus Aplinkos apsaugos departamentui apie veiklas, susijusias su miškų priežiūra, ar informuoti apie pastebėtus pažeidimus.

NMA agro“ programėlės funkcionalumas yra plečiamas, kad ūkininkai, naudodamiesi nuolat atnaujinamais palydoviniais duomenimis ir aktualia temine informacija, galėtų stebėti laukų būklę bei atlikti reikiamas žemės ūkio veiklas laukuose.

Programėlės naudotojai jau gali matyti iki birželio mėn. vidurio deklaruotų laukų duomenis, kurie visiškai atnaujinti bus po deklaravimo pabaigos iki liepos 10 d.

Į „NMA agro“ programėlę įkelti ir nauji teminiai sluoksniai, kurie aktualūs 2023 m. ir vėlesnių metų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimų įsipareigojimų vykdymui. Be to, programėlėje galima peržiūrėti suartų daugiamečių pievų žemėlapį, ar laukas patenka į šlapynių, durpžemių plotus, erozijai jautrias teritorijas, nesureguliuotų vandens telkinių pakrančių juostas melioracijos griovių palaukes, paukščių bei buveinių apsaugos plotus, ar lauke yra saugomų kraštovaizdžio elementų.

Programėlėje ūkininkai gali naudotis „Sentinel“ palydovo 2022 m. rudens vaizdais 1 metro vaizdo rezoliucija, kurie leidžia dar tiksliau identifikuoti dirbamų laukų ribas. Taip pat programėlėje atvaizduojami kas 5 dienas atnaujinami palydoviniai duomenys, kurie rodo augmenijos indekso (streso) duomenis, taigi ūkininkai gali stebėti pasėlių būklę, sudaryti tikslesnius tręšimo ir laistymo planus, tiksliau prognozuoti būsimą derliaus kiekį ir kokybę.

Atkreipiame dėmesį, jog, pirmą kartą įjungus 2023 m. pasėlių laukų sluoksnį galimas lėtesnis duomenų atvaizdavimas, tačiau vėliau duomenų atvaizdavimo greitis bus įprastas.

Ūkininkai, naudodamiesi „NMA agro“ programėle, gali ne tik stebėti savo laukus, bet ir pranešti apie įvykdytas veiklas, įgyvendintus investicinius projektus bei problemas, susijusias su įsipareigojimų vykdymu, – tai sumažina NMA apsilankymų ūkiuose skaičių. Nuo šių metų paramos gavėjai per „NMA agro“ programėlę gali pranešti ir Aplinkos apsaugos departamentui apie veiklas, susijusias su miškų priežiūra, ar pastebėtus pažeidimus miškų plotuose. Taip pat programėlėje galima pasitikrinti, ar teisingai įbraižytos deklaruotų laukų ribos, ar saugomuose plotuose atliekamos tik leistinos veiklos, matuoti atstumus ir plotus.

Programėlė yra nuolat tobulinama, kad ūkininkai galėtų tvariau ir efektyviau ūkininkauti, išvengti pažeidimų bei kad būtų užtikrintas paramos skyrimo skaidrumas. „NMA agro“ programėlės nauda jau įsitikino net 36 tūkst. naudotojų.